BeyazKale'den Haberler

Image
Card image cap

''Artık Şah-Mat Yapabiliyorum'' Kitabı Piyasaya Çıktı

         Beyaz Kale Satranç Kulübü yöneticilerinden ve Antrenörümüz Erkal Büyükaşık ders verdiği öğrencilerin derslerinde ortaya çıkan matları derleyerek bir kitap haline getirdi. 

         ''Artık Şah-Mat Yapabiliyorum'' kitabı ile ilgili olarak Erkal Büyükaşık şunları dile getirdi. 

Bu Eser Piyasaya Çıktı. Hazırlama Fikri Bana Ait Ama Burada ki En Kıymetli Katkı Sağlayanlar Kimisine Önceleri Ders Verdiğim Kimisi Halen Ders Vermekte Olduğum Öğrenciler.

500 adet 1 Hamlede Şah-Mat Sorusu İçermektedir. Soruların Tamamı Öğrencilerim Oynadığı Maçlarda Ortaya Çıkan Matlar.

250 Beyazlar 250 Siyahlar ile 1 Hamlede Mat Kitabımızın Cevap Anahtarı Kare kodludur.
Kitabı temin etmek isteyen satranç severler, Mat Yapmayı Öğrenmek İsteyenler, Mat Yapmakta Pratik İsteyen Satranç Severler İçin Piyasaya Sınırlı Sayıda Girmiştir.

Whatsapp Sipariş : 05387746824

  • 01-01-1970
Card image cap

Erkal Büyükaşık 'In "Satranç Stratejisinin Temelleri-1" Piyasa'ya Sürüldü

Satrançta yeni başlayanlara verilen belki de ilk tavsiye, hesaplama becerilerini geliştirebilmeleri için taktik alıştırma kitaplarıyla yola koyulmaları gerektiği yönünde. Gerçekten de öyle; stratejik konuların belirli bir zemine oturtulabilmeleri için, öncelikle en temel konuların özümsenmeleri gerekiyor. Aslında izlenen yöntem hep aynı: Basitten zora doğru, sistematik bir antrenman. Taktiklerle uğraşırken temel motifleri öğrenme ve kalıpların tanınması süreciyle hesaplama kabiliyetinizi geliştirme. Nispeten gözardı edilen bir konu olan oyunsonuna, yine en temel konular olan tipik matlar, opozisyon ve kare kuralı kavramlarıyla başlama. Açılışlar için de durum farksız: Oyunun en erken safhasında iyi bir oyun ortaya koyabilmek için mutlaka ama mutlaka açılış ilkelerini içselleştirmiş olmak gerekiyor.
Yine de çoğu zaman, yukarıda sayılan 'ödevleri' nispeten tamamlamış 'öğrencilerle' çalışmalara nasıl devam etmek gerektiğine karar verebilmek hiç kolay değil. Klasik oyunlar eşliğinde oyunortası konularıyla tanışmak, yapılan tipik hataların nasıl cezalandırılmaları gerektiğini öğrenmek benim için en geçerli yöntem: Bugüne kadar Chernev ve Giddins'in kitaplarından öğrendiklerimi, daha sonra kendi çalışmalarım ve kitabımla satrançsever arkadaşlarımla paylaşmaya çalıştım. Engqvist ve Nunn'ın kitaplarında ise oyunortası meselelerinin de gayet sınıflandırılabileceklerini gördüm.
Erkal Büyükaşık 'ın "Satranç Stratejisinin Temelleri-1" isimli kısa zaman önce yayımlanan kitabı stratejik konuların da, doğru örneklerle kavranabileceği iddiasıyla hazırlanmış bir çalışma. 28 konu başlığı altında toplanmış 560 konum, A4 boyutundaki renkli 148 sayfada satrançseverlerle buluşuyor. Cevap anahtarının kitaplarda yer bulması kimi öğretmenlerin başağrısı olduğundan, bu soruna yanıtları QR kodla açılan sayfada yer verilerek çare aranmış.
Anlatımdan ziyade alıştırma arayışındaki satrançseverlerin bu kapsamlı kitaptan faydalanabileceklerini düşünüyorum. Kitabı temin etmek isteyen satrançseverler, yazarla iletişime geçebilirler.

Analiz Yayınları-Alper Efe Ataman kitap hakkında Yorumu Sosyal Medya Hesabından alıntılanmıştır.

  • 16-04-2023
Card image cap

''Temelden Satranç Oyun Sonu'' Video Eğitim Serisi Udemy'de Satışta

       

      Satranç oyuncularının temelinde en fazla sıkıntı yaşadığı kısım oyun sonudur. Sizler için oyun sonunu formüle ettik ve mantığı ile birlikte adım adım anlattık. Geride eksik bıraktığınız tek bir konu kalmayacak şekilde düzenlenen eğitim paketimizi izledikten sonra ayrı bir özgüven ile oyun sonlarında rakiplerinize karşı üstün geleceksiniz.

       Oyun Sonu eksiklik tamamen rafa kalkacak diğer eksikliklerinizi tamamlamaya yöneleceksiniz. Normal koşullarda oyun sonunda konuların belirli bir mantık ile işlendiği pek nadir kurs bulunmaktadır. Bu özel hazırlarınmış kursumuzu izler iken nerelerde eksik yaşadığınızı sizlerde göreceksiniz. Bu kurs ayrıca bir çok satrancının zorlandığı konuları basitleştirilmiş halini de göreceksiniz. Satranç tahtasına hiç bu açıdan bakmamıştım dedirtecek özenle hazırlanmış bir kurs.

1. Ağır Taşlar ile Mat kısmında

1.a Vezir+Vezir ile Mat Merdiven Matı dışında Satranç Tahtasının ortasında nasıl 2 vezir ile mat yapıldığını öğreneceksiniz

1.b Vezir+Kale ile Merdiven Matının 2 farklı şeklini aynı anda öğreneceksiniz

1.c Kale Kale matında dikkat edilmesi gereken ufak ayrıntılara dikkat etmeye başlayacaksınız

1.d Vezir Şah'a Karşı da Palyaço Matını öğreneceksiniz. Tek Vezir ile mat yapmak çocuk oyuncağına dönüşecek sizler için.

1.e Tek Kale ile 2 farklı şekilde Şah-Mat yapıldığını öğreneceksiniz.

            Tüm müfredat adım adım işlenirken ustalık konularından 1 At ve Fil matına kadar (Çok Özel bir formülle mat yapmayı öğreneceksiniz.) ilerleyeceksiniz. Orta konularda yer alan Piyona karşı taşların savaşından da Piyon'a Karşı Vezir den başlayacak , Kale'ye Karşı Piyon, Lucena Köprüsünde Philidor Konumlarında rakiplerinizin önüne hep bir adım geçeceksiniz.

           Oyun Sonu tekniklerinden Oposizyon ile Üçgen Kuralı sizlere yepyeni oyun sonu vizyonu kazandıracaktır. Dopdolu harika bir paketi sizler için hazırlamış bulundum.

İyi seyirler başarılar.

 Eğitimleri satın alabilmek adına

1. adım olarak www.udemy.com adresi üzerinden bir üyelik oluşturmanız gerekmektedir. 

2. adım olarak eğitimler ve video içeriklerine Buraya Tıklayarak  detaylı bilgi alabilir ve satın alabilirsiniz.

  • 16-04-2023
Popüler Kurslar

Kurslarımız

Image
Eğitmenlerimiz ile Tanışın

Eğitmenlerimiz

Image

Betül Büyükaşık

Erkal Büyükaşık

Ethem BÜYÜKAŞIK

Zahide Tansu YIRTICI

FM Diyap BÜYÜKAŞIK