Haberler

Card image cap

Erkal Büyükaşık 'In "Satranç Stratejisinin Temelleri-1" Piyasa'ya Sürüldü

  • 16-04-2023

Satrançta yeni başlayanlara verilen belki de ilk tavsiye, hesaplama becerilerini geliştirebilmeleri için taktik alıştırma kitaplarıyla yola koyulmaları gerektiği yönünde. Gerçekten de öyle; stratejik konuların belirli bir zemine oturtulabilmeleri için, öncelikle en temel konuların özümsenmeleri gerekiyor. Aslında izlenen yöntem hep aynı: Basitten zora doğru, sistematik bir antrenman. Taktiklerle uğraşırken temel motifleri öğrenme ve kalıpların tanınması süreciyle hesaplama kabiliyetinizi geliştirme. Nispeten gözardı edilen bir konu olan oyunsonuna, yine en temel konular olan tipik matlar, opozisyon ve kare kuralı kavramlarıyla başlama. Açılışlar için de durum farksız: Oyunun en erken safhasında iyi bir oyun ortaya koyabilmek için mutlaka ama mutlaka açılış ilkelerini içselleştirmiş olmak gerekiyor.
Yine de çoğu zaman, yukarıda sayılan 'ödevleri' nispeten tamamlamış 'öğrencilerle' çalışmalara nasıl devam etmek gerektiğine karar verebilmek hiç kolay değil. Klasik oyunlar eşliğinde oyunortası konularıyla tanışmak, yapılan tipik hataların nasıl cezalandırılmaları gerektiğini öğrenmek benim için en geçerli yöntem: Bugüne kadar Chernev ve Giddins'in kitaplarından öğrendiklerimi, daha sonra kendi çalışmalarım ve kitabımla satrançsever arkadaşlarımla paylaşmaya çalıştım. Engqvist ve Nunn'ın kitaplarında ise oyunortası meselelerinin de gayet sınıflandırılabileceklerini gördüm.
Erkal Büyükaşık 'ın "Satranç Stratejisinin Temelleri-1" isimli kısa zaman önce yayımlanan kitabı stratejik konuların da, doğru örneklerle kavranabileceği iddiasıyla hazırlanmış bir çalışma. 28 konu başlığı altında toplanmış 560 konum, A4 boyutundaki renkli 148 sayfada satrançseverlerle buluşuyor. Cevap anahtarının kitaplarda yer bulması kimi öğretmenlerin başağrısı olduğundan, bu soruna yanıtları QR kodla açılan sayfada yer verilerek çare aranmış.
Anlatımdan ziyade alıştırma arayışındaki satrançseverlerin bu kapsamlı kitaptan faydalanabileceklerini düşünüyorum. Kitabı temin etmek isteyen satrançseverler, yazarla iletişime geçebilirler.

Analiz Yayınları-Alper Efe Ataman kitap hakkında Yorumu Sosyal Medya Hesabından alıntılanmıştır.